Brutálne krásne safari

/uploads/galleries/7506/13519.jpg Serengeti - doprajte si oddych a nadýchajte sa čistého vzduchu Užite si zájazd s ešte väčším komfortom. Ak si želáte vyšší štandard ubytovania, nájdete ho v našej Pohodlie na palube - užite si vynikajúci servis Toto je Nairobi. foto: Martin KARNIŠ – BUBO foto: Martin KARNIŠ – BUBO foto: Martin KARNIŠ – BUBO Hotel Tamarind Tree v Nairobi. Hotel Tamarind Tree v Nairobi. Masai Mara - konečne uprostred divočiny foto: Stanislav CIGÁNEK – BUBO foto: Marek MELÚCH – BUBO foto: Martin ŠIMKO – BUBO foto: Martin ŠIMKO – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO Fig Tree Camp na Masai Mara. Užite si zájazd s ešte väčším komfortom. Ak si želáte vyšší štandard ubytovania, nájdete ho v našej Užite si zájazd s ešte väčším komfortom. Ak si želáte vyšší štandard ubytovania, nájdete ho v našej foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Peter DROBA – BUBO foto: Marek MELÚCH – BUBO Masai Mara - zažite príjemný večer v buši Masai Mara - privítanie v lodge Masai Mara - Vaše štýlové safari ubytovanie Masai Mara - v Afrike sa romantika hľadá ľahko Nakuru - Agama osadná je v tejto oblasti bežná Ngorongoro - najkrajšie prírodné divadlo sveta, kde žije 25.000 kusov veľkej zveri Ngorongoro - je tu najväčšia hustota šeliem na svete Ngorongoro - nocujeme na okraji krátera Mount Meru hotel Arusha. Mount Meru hotel Arusha. Serengeti - zebry sa tu vyskytujú v stádach popri ďalších obyvateľoch savany Serengeti - žirafa sieťová masajská je typická pre túto oblasť Serengeti - kde sú bylinožravce, tam sú aj predátori. Uvidíme ich loviť? Serengeti - hovorí sa, že západy slnka sú najkrajšie v Afrike Serengeti - vychutnajte si západ slnka vo dvojici Serengeti - Vaše privátne ubytovanie Serengeti - luxus, aký by ste na savane neočakávali Serengeti - výhľad ráno po zobudení si zapamätáte navždy Serengeti - rozlúčka so Serengeti a masajlandom
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1237950
Cena od: 6 670 €
Príplatky od: 75 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Safari

Výber termínu

24.02.2023 13 dní Last Minute 6 740 € +75 € odlet: Viedeň letecká
27.07.2023 13 dní First Minute 7 140 € +75 € odlet: Viedeň letecká
14.09.2023 13 dní First Minute 6 670 € +75 € odlet: Viedeň letecká
02.11.2023 13 dní First Minute 6 790 € +75 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Afrika od dávna lákala cestovateľov z celého sveta. Ako magnet priťahuje milovníkov prírody. Veď je aj prečo. Život na otvorených pláňach Masai Mara a Serengeti patrí medzi najkrajšie divadlá na svete. Stovky druhov zvierat v ich prirodzenom prostredí, ktoré žijú podľa vlastných cyklov. Budeme mať možnosť byť aspoň na chvíľu nemým pozorovateľom v tomto svete. Zájazd kde môžete zažiť nebývalý luxus a zároveň dotyk s panenskou prírodou. Štýl a luxus patria k Afrike, ktorá vymyslela cestovný ruch.

1. deň:
Check in a odlet do Afriky. Odlet v čase po 20:00.

2. deň:
Čaká Vás safari, more a najlepšia dovolenka v Afrike. Odlet z Viedne, pristávame takmer priamo na rovníku. Hlavné mesto Kene NAIROBI. Transfer do nášho hotela. Večeru si dáme v reštaurácii U mäsožravcov - Carnivore, kde vyskúšate okrem iného aj krokodíla alebo pštrosa. Reštaurácia so štýlom. Nemusia sa tu báť ani vegetariáni, reštaurácia myslí aj na nich. Po vynikajúcich mäsách si nechajte, ak je to možné, miesto aj na dezert. Rovnako ako hlavný chod, aj tie stoja za to. Oddýchnite si pred nastávajúcimi dňami strávenými v divočine. Cikády, žaby, steaky, Redds a začína sa naša africká cesta. Do roku 1907 bolo Nairobi iba obrovským močiarom a za necelých 100 rokov z neho vyrástlo jedno z najväčších afrických miest. Mesto safari a cestovateľov dodnes spomína na poľovačku Teddyho Roosvelta, ktorý si odniesol viac než päťsto trofejí. Čo uvidíme my zajtra? Toto je Afrika.

3. deň:
Raňajky formou švédskych stolov, oblečieme sa do safari úboru a vyrážame za zvieratami. Ideme za Afrikou, ako ste si ju vysnívali. Otvorená savana s ojedinelými akáciami, kde sa preháňajú antilopy, žirafy, slony a na všetko dohliadajú levy. Toto je Afrika, akú ste vždy chceli vidieť. Z Nairobi si to namierime na okraj Veľkej východoafrickej priekopovej prepadliny, aby sme mohli zísť na jej dno. Z okraja sa nám naskytne nádherný pohľad. Na dne prepadliny uvidíme prvé veľké stáda masajského dobytka. Po vstupe do skutočného Masailandu na pravej strane cesty je vybudované umelé napájadlo, kam prichádzajú masaji zo širokého okolia. O pár kilometrov ďalej už hľadajte prvé gazely thomsonove a grantove, zebry a dlhé žirafie krky trčiace ponad akácie. Prejdeme mestečkom Narok a dostávame sa do zóny priľahlej k najlepšiemu safari v Keni. Masai Mara, prírodná rezervácia, je mylne označovaná ako národný park. Je spravovaná regionálnou vládou v meste Narok, hlavnom meste Masialandu. Jej názov je zložený z názvu dominantného kmeňa Maasai a slova Mara, ktoré charakterizuje krajinu posiatu kríkmi a stromami. Mara v jazyku maa znamená aj „bodkovaná“. Rovnaké meno nesie aj hlavná rieka, tečúca týmto územím. Rezervácia bola založená na ochranu prírody a najmä zvierat desať rokov po vzniku susedného národného parku Serengeti v Tanzánii, založeného nemeckým zoológom Gerhardom Grzimekom. Vonkajšie hranice týchto dvoch chránených území vytyčujú migračný koridor pakoní a zebier počas tohto prírodného zázraku. Migrujúce pakone sa v Maasai Mara zdržiavajú približne od júna do októbra. Práve veľká migrácia je hlavným lákadlom oboch parkov. Prvé exempláre prichádzajú koncom júna a rieku Mara prechádzajú postupne až do septembra. Postupne spásajú savanu od západu na východ a v polovici októbra sa združujú a vyrážajú na pochod smerom na juh do Tanzánie, ku kráteru Ngorngoro. Tu koncom januára odrodia svoje mladé a pokračujú okolo jazera Ndutu na sever Serengeti. V polovici júna sa v severnej časti Serengeti pakone pária a postupne prechádzajú do Kene do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrácie uzavreli. V oblasti Keekorok a ďalej na juhovýchod rezervácie je možné na hranici lesa vidieť nosorožce dvojrohé. Sú veľmi plaché a ich počty sú relatívne nízke. Pozdĺž riek a riečok hľadajte na vhodných stromoch leopardy. Je tu zdravá populácia, zazriete ich však ťažko, keďže sa cez deň skrývajú a na lov vyrážajú v noci. Celá oblasť od rieky Mara po Keekorok je obľúbená medzi gepardmi. Samce tu tvoria skupinky 3-5 jedincov, pokiaľ si nedobijú svoje územie, čo je približne v šiestich rokoch života. Samice sú samotárske a vidieť ich len občas, s mláďatami. Najčastejšie ich zahliadnete v oblasti okolo Fig Tree.  Večer rekapitulujete zážitky uprostred skutočnej divočiny.

4. deň:
Plná penzia počas celého dňa a safari na savane. Masai Mara je len naša. Hľadáme stáda slony, hrochy zívajúce vo vode, obrovské krokodíly, vyhrievajúce sa na slnku, levice starajúce sa o levíčatá, štíhleho geparda, splývajúceho s trávou, alebo statnú hyenu, hľadajúcu zvyšky. V Masai Mara máte šancu vidieť všetky vytúžené zvieratá. Tento park je aj súčasťou ekosystému, kde sa odohráva Veľká migrácia. Migruje tu 1,2 milióna pakoní, 500 tisíc zebier a 400 tisíc gaziel. Mimo migrácie sa v parku rovnako nachádzajú zvieratá a majú tak väčší kľud. Vždy tak zažijete výnimočné safari. Hľadáme tu všetky aj tie najvzácnejšie zvieratá a šanca je tu vždy. Či už to je nočný leopard, alebo najväčšia antilopa losia, savana Vám vždy ukáže niečo zaujímavé. Treba byť len trpezlivý a hľadať. A keď Vás už bolia oči, zatvorte ich, vdýchnite čistý vzduch divočiny a snívajte. O chvíľu Vás niekto aj tak zobudí s výkrikom, tam je! Žeby nosorožec? Noc strávime v kvalitnej 4* lodge priamo v národnom parku. Večer nám pred oknom budú behať paviány a pod nohami sa váľať damany.

5. deň:
Návrat do Nairobi. Cestou z našej lodge ešte budeme hľadať zvieratá. Rána sú najlepšie na nájdenie skupín hyen vracajúcich sa z nočného lovu, alebo leviu rodinu nad čerstvo ulovenou korisťou. Budeme mať čas dokončiť započaté safari v najlepšej rezervácií vo Východnej Afrike a možno aj v celej Afrike. Vraciame sa rovnakou cestou do hlavného mesta. Po príchode do Nairobi sa v múzeu Karen Blixen dozviete viac o živote prvých afrických pionierov z Európy. Jednou z nich bola aj Dánka Karen Blixenová, zvečnená vo filme Spomienky na Afriku. Pozrite si tento film pred cestou a budete tak mať na mieste umocnený pocit. Neďaleko, v štvrti Langata nakŕmime žirafy, ktoré Vám štyridsaťcentimetrovým jazykom vyvolajú príjemné zimomriavky. Toto žirafie centrum je ďalším úspešným projektom, ktorý vypúšťa odchované žirafy rotschildove do voľnej prírody. Vy budete vidieť chovnú skupinu, niektoré z ich potomkov ste možno videli predošlý deň pri jazere Nakuru. Návrat do hotela a osvieženie sa v hotelovom bazéne.

6. deň:
Ráno opúšťame nairobi a o pár hodín vstupujeme do fantastického sveta, do národného parku Amboseli. Park bol založený v roku 1974 a v roku 1991 bol zapísaný na zoznam UNESCO. Jeho názov pochádza z maasajského výrazu empusel, čo znamená „slané a suché miesto“. Park chráni jedinečný prírodný ekosystém na úpätí najvyššej hory Afriky. V minulosti bol park tvorený savanou, lesom a rozľahlým jazerom Amboseli. Toto však koncom minulého storočia vyschlo a v dnešnej dobe sa občas po silných dažďoch mení na silne alkalické jazero. Les, ktorý pokrýval väčšinu územia dnešného parku bol zdecimovaný sloními stádami. Dodnes je vidno zvyšky koreňov veľkých akácií, rozhádzaných po savane a polopúšti. Les sa takto postupne zmenšuje a ustupuje smerom ku Kilimandžáru. Amboseli bolo vždy známe množstvom slonov. Pri obrovskom niekoľkoročnom suchu, ktoré sa skončilo v roku 2009, veľká časť populácie slonov opustila park spolu s ďalšími zvieratami. Dnes sa zvieratá postupne vracajú, život v parku nabieha do svojich pôvodných koľají a safari je tu opäť veľkolepé. Nečudo, že práve tu v roku 1972 vznikol projekt sledovania a výskumu slonov pod dohľadom biologičky Cynthie Mossovej. Sledovala viacero slonov, ale slonica Echo jej obzvlášť prirástla k srdcu. O nej a jej rodine bolo natočených niekoľko výborných dokumentárnych filmov. Bohužiaľ, Echo uhynula počas sucha v roku 2009... Uprostred parku je močiar Longinye, ktorý je domovom hrochov a byvolov. Sem sa chodí dennodenne napiť aj takmer celá miestna populácia slonov. Podvečer ich tu tak môžete pozorovať tisícky, a je to naozaj pohľad a nezaplatenie! Práve tu si spravíte úžasné fotky slonov v pozadí s Kilimandžárom, ktoré tak obdivujeme v najkrajších cestovateľských katalógoch . Okolo močiara a jazera Leakey sa koncentrujú zvieratá. Hyeny často okupujú odvodňovacie kanály a rúry, kde sa schovávajú pred slnečnou páľavou. Pod lesom sa často ukrývajú gepardy a levy, ktoré tu lovia zebry, pakone a gazely. Jediné atraktívne zviera, ktoré sa tu nevyskytuje, je nosorožec, ktorý tu bol pytliakmi, bohužiaľ, kompletne vylovený. V buši na severnom okraji parku však nájdete vzácne gerenuky a občas aj priamorožce.

7. deň:
Afrika pokračuje. Transfer do Tanzánie na hraničný prechod Namanga. Prechádzame migračným koridorom divej zveri, tak nezabudnite hľadať pakone, zebry a žirafy. Po vybavení pasových náležitostí na oboch stranách hranice sa dostaneme do oblasti, ktorej dominuje najvyššia hora Afriky, Kiimandžáro. Ak budeme mať šťastie a počasie nám bude priať, po ľavej strane sa nám ešte ukáže Uhuru, hlavný vrchol pohoria Kilimandžáro. Po novovybudovanej ceste na juh, ktorá je súčasťou trans-africkej diaľnice prídeme do politického centra krajiny a aj Afriky - ARUSHA. Toto mesto bolo ešte v dobe návštevy cestovateľov Zikmunda a Hanzelku iba trhovou osadou. V dnešnej dobe má širšie mesto vyše 1 milión obyvateľov a je to miesto dôležitých rokovaní o mnohých afrických konfliktoch v tieni kopca Mt. Meru. Je taktiež známe aj ako mesto v strede Afriky. Leží na polceste medzi Káhirou a Kapským mestom.

8. deň:
Po raňajkách sadneme do auta a ideme do najväčšieho prírodného divadla na svete. Ďalšie safari. Kráter NGORONGORO. Z výšky viac než dvetisícdvesto metrov nad morom sa nám naskytne úžasný pohľad na dno krátera, kde sa pasú stáda zvierat. Zbehneme až na dno krátera, čaká nás poldenné safari a obed z balíčka pri jazere s hrochmi. Tu je najväčšia koncentrácia levov na svete, hyeny, pakone, zebry a horská scenéria všade okolo nás. Je až neuveriteľné, čo dokáže príroda vytvoriť.

9. deň:
Odchod smer OLDUVAI. Jedno z najvýznamnejších paleoantropologických miest na svete. Práve tu chodil a žil vyše 1,9 milióna rokov dozadu Homo habilis a jeho potomkovia. Moderný človek sa narodil v Afrike a v každom z nás je kúsok tohto kontinentu. Dozviete sa viac a potom poobede prekročíme hranice národného parku SERENGETI a prídeme do našej nádhernej lodge.

10. deň:
Dva dni safari v nekonečnej savane a občasnom lesíku. To čo sme videli v Masai Mara je len zlomok toho čo je tu. Serengeti je nekonečná divočina, ktorá sú súčasťou starodávneho ekosystému a je tiež centrálnym bodom najväčšej zvieracej migrácie akú poznáme. Práve na pláňach južného Serengeti sa rodia malé antilopy, pakone, zebry, ktoré sa potom vydajú na stovky kilometrov dlhú púť na sever počas ktorej musia zdolať rieku Mara, Grumeti a iné menšie občasné rieky, kde na nich striehnu predátori.

11. deň:
Aj keď takéto miesto v skutočnosti neexistuje, za začiatok sa dá považovať miesto, kde sa prvé týždne vo februári mladé pakone rodia a kde začínajú svoju životnú púť na vlastných nohách. Toto miesto sa nachádza neďaleko údolia Olduvai, v ťažko dostupnej oblasti. Ich kroky neskôr vedú smerom na juhozápad k jazeru Ndutu, kde sa otočia na sever a smerujú k hranici s Keňou. To už majú za sebou pár mesiacov života a hranicu a rieku Mara prekonávajú v júli až auguste. Až do konca októbra strávi toto megastádo čas soásaním Masai Mara, aby sa v novembri vrátili do Serengeti a začiatkom februára zasa odrodili mláďatá. Nekonečný kolobeh, ktorý tu funguje od nepamäti a verme, že ešte dlho tu aj bude. Migrácia je však iba jednou z atrakcií tohto enormného územia. Serengeti - Nedozierna pláň - je úchvatným miestom, kde ešte môžete vidieť divé zvieratá v skutočne prirodzenom prostredí. Levy, leopardy, gepardy, hyeny, zebry, pakone, slony, žirafy, nosorožce, hrochy, krodkodíly...s výčtom druhom by sme pokračovali ešte dlho. Okrem "bežných" druhov tu nájdete aj vzácnosti ako pes hyenovitý, alebo mačiak husársky. Užite si tento Raj divokých zvierat, ako bol preložený názov filmu zakladateľa Serengeti - Bernharda Grzimeka a jeho syna Michaela.

12. deň:
Končíme so safari a malým lietadlom preletíme na letisko pod Kilimandžárom. Podľa aktuálne dostupných letov prispôsobíme transfery. Pred odletom z medzinárodného letiska Kilimanjaro budete mať k dispozícii izbu v hotelíku v blízkosti letiska, aby ste sa mohli na cestu pripraviť. Transfer na letisko a odlet domov.

13. deň:
Prílet.
Generované systémom ProfiTour